2012

Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, nusprendėme aplankyti garsiuosius Rundalės rūmus, kurie dažnai vadinami Baltijos Versaliu. Tiesą pasakius, pabuvojus Versalyje ir dar keliose Luaros slėnio pilyse, visi Pabaltijo ir Lenkijos pilių lankymai nuvildavo. Taigi ir iš šios ekskursijos kažko tai tokio ypatingo nesitikėjau. Na bet atstumas nuo Kauno iki Rundalės ne per didžiausias - 210 km, tai kodėl nepabandžius.

 

Jau artėjant prie Rundalės svarstėme, kad ko gero būsime vieninteliai lankytojai pilyje, nes po kelių gana šaltų ir lietingų savaičių, atėjo karščiai. Ilgąjį vasaros savaitgalį daugelis lietuvaičių plūstelėjo prie jūros ar kitų vandens telkinių. Oro temperatūra lauke buvo 30°C. Ir ką gi, labai nustebome, kai įsukę į parkavimosi aikštelę, kuri yra beje nemokama, neradome nei vienos laisvos vietos. Teko palaukti beveik 10 min, kol atsilaisvino vieta.

 

Artėjant prie rūmų, pirmas įspūdis visai neblogas. Tiesa, įėjimo kaina į rūmų vidų - nemaža: suaugusiam už 2,5 lato galima įsigyti mažosios ekspozicijos (short route) bilietą, su kuriuo pateksite į auksinę, baltąją ir banketų sales bei hercogo apartamentus. Už 3,5 lato pateksite į didžiąją ekspoziciją (long route): papildomai į hercogienės apartamentus. Norint apžiūrėti dar ir parką už bilietą sumokėsite 5 latus, studentams - 4,50. Leidimas fotografuoti  kainuos 1 latą, filmavimas – 3 latus. Palyginimui į Versalį: suaugusiam -  13EUR, asmenims iki 18m - nemokamai. Muziejus lankytojams atviras kiekvieną dieną nuo 10 val. ryto iki 6 val. vakaro vasaros metu (05.01 – 08.30), žiemos metu dirba valanda trumpiau.

 

Rundalės rūmai - puikus baroko stiliaus meno šedevras Latvijoje, Žiemgaloje. Tai vienas žymiausių tokio stiliaus pastatų ansamblių Pabaltyje, statytas dviem periodais 1736–1740 m. ir 1764–1766 m. Jį sudaro centriniai rūmai, vidinis kiemas, pusapvalės formos arklidės, ūkinis kiemas, parkas, apsuptas kanalu, ir už jo medžioklėms skirtas parkas. Prancūziško stiliaus sodas ir parkas užima apie 1 hektaro plotą. Jame yra didžiausias Latvijoje rožynas su 12 tūkstančių augalų.

 

Rūmai buvo statomi pagal italų architekto Bartalomėjaus Frančesko Rastrelli projektą kaip Kuržemės hercogo, carienės Anos Joanovnos favorito Ernesto Johano Birono (Ernst Johann Biron) vasaros rezidencija. Rūmuose buvo net 138 kambariai (palyginimui Versalis - 700 kambarių), hercogo apartamentai, pilnos prabangos ir barokui būdingo perdėto tviskėjimo reprezentacinės salės – Baltoji ir Auksinė, įdomus hercogienės miegamasis ir modernus to laiko tualetas. Erdvioje šokių salėje mintyse galima nusikelti į XVIII amžių, kai Vienos valso sūkuryje sukosi išsipustę hercogo svečiai. Čia lubos išpieštos religiniais ir antikiniais motyvais, sietynai nuleisti žemai iki galvų. Hercogo Birono kambaryje likusi stovėti jo lova - labai trumpa, vos 1,5 m ilgio. Ne tik todėl, kad XVIII amžiuje gyvenę žmonės buvo kur kas žemesnio ūgio už šiuolaikinius. Jiems užtekdavo ir trumpų lovų, nes tada žmonės, tikėję, kad lovoje gulsčiai ilsisi tik mirusysis, miegodavo pusiau sėdomis. B. F. Rastrelis (jis yra ir Sankt Peterburgo Ermitažo Žiemos rūmų projekto autorius) ne tik projektavo Rundalės rūmus, bet ir vadovavo jų statybai. Didžioji dalis interjerų sukurta 1765–1768 m. Parkas rekonstruotas pagal pirminius architektų brėžinius. Viskas atrodo tikrai labai gražiai ir stilingai.

 

Rūmuose buvo gyvenama iki 1920 metų, vėliau jie nusavinti valstybės. Čia esantys pastatai stipriai nukentėjo Pirmojo pasaulinio karo metais. Dauguma vertybių buvo išgabenta į Vokietiją, Austriją ir Prancūziją, kur dabar puošia vietinius dvarus ir muziejus.  Po šių negandų jie restauruoti pradėti tik 1933 m. Antrojo pasaulinio karo negandos rūmus aplenkė. Po karo kurį laiką dalis rūmų patalpų buvo pritaikyta sandėliavimo reikmėms, tačiau tai truko neilgai ir didelės žalos rūmų ansambliui nepadarė. Džiugina tai, kad keičiantis rūmų šeimininkams didžiausios rūmų vertybės – unikalus ir puošnus kambarių interjeras, lubų ir sienų tapyba, kolonų dekoras, vertingos skulptūros – buvo išsaugotos.

 

Ekskursija rūmuose ir juos supančiame parke užtruko apie 2 val.

 

Išvada: Rundalės dvarą būtina nors kartą aplankyti. Manau, kad nė viename Lietuvos dvare nepamatysite tokios prabangos ir puošnumo. Tai tikras Baltijos baroko ir rokoko perlas.

www.sistemika.lt inoxa.lt