Naudingi patarimai

Atėjant atostogų metui vis daugiau žmonių renkasi atostogas savarankiškai keliaujant automobiliu. Jei ir Jūs planuojate kelionę automobiliu, gal būt pravers žemiau esantys patarimai.

 

Techninė apžiūra

Vienas paprasčiausių būdų patikrinti automobilio važiuoklę, stabdžius, žibintų sureguliavimą - nuvažiuoti į artimiausią TA centrą ir atlikti automobilio techninės būklės patikrinimą. Bet nereiktų apsiriboti vien tik TA centro patikra, net jei apžiūros metu nerasta defektų.

 

Ratai

Vertėtų nuvažiuoti į ratų montavimo dirbtuves ir subalansuoti ratus. BŪTINAI atkreipkite dėmesį kaip prisukami ratai! Galutinis ratų užveržimas turi būti atliekamas su DINAMOMETRINIU raktu! Užveržimo jėga -  apie 120 Nm. Kitu atveju varžtai bus arba ne iki galo priveržti, arba perveržti. Pirmuoju atveju - varžtai gali atsilaisvinti ir pamesite ratą, antruoju – prireikus kelyje keisti ratą, Jums to padaryti nepavyks, nes lūž varžtai arba įrankiai. Tada jau be serviso specialistų neišsiversite, o blogiausiu atveju gali tekti netgi gadinti ratlankį. Todėl rinkitės arba žinomas ratų montavimo dirbtuves, o jei lankotės garažiukuose, tai atvykę nebijokite paklausti, ar ratai bus priveržiami su dinamometru. Vertėtų pasiteirauti kada paskutinį kartą buvo kalibruotos balansavimo staklės (tai turėtų būti daroma bent kartą metuose, o idealu - prieš kiekvieną ratų keitimo sezoną). Slėgis padangose turi atitikti rekomenduojamą slėgį Jūsų automobilio eksploataciniame vadove ir būna užrašytas ant kuro užpylimo dangtelio vidinės pusės. Ratų montavimo dirbtuvėse, jei neprašysite, įpus apie 2 atmosferas, tačiau krautam automobiliui jis turėtų būti kur kas didesnis.

 

Stabdžiai

Važiuojant į kalnus labai svarbu geri stabdžiai. TA centruose patikrinama tik stabdžių jėga ir tolygumas, tačiau vertėtų nuvažiuoti į servisą ir nuėmus ratus patikrinti stabdžių kaladėlių, bei stabdžių diskų būklę. Jei stabdžių kaladėlių andėklų storis mažiau nei 3 mm, vertėtų keisti kaladėles. Keičiant stabdžių kaladėles nevertėtų rinktis pačių pigiausių, nes jų frikcinių medžiagų sudėtis dažnai būna per kieta, todėl stabdant girdisi nemalonus cypimas. Savo automobilio naujų stabdžių diskų storį ir leidžiamą nusidėvėjimą galima sužinoti daugelyje, važiuoklės dalimis prekiaujančių, parduotuvių. Kataloguose dažniausiai nurodomas ne didesnis, kaip 3 mm nudilimas, kuris įprastai atsiranda automobiliui nuvažiavus 100.000 - 200.000km. Stabdžių diskų keitimu reikėtų susirūpinti ir tada, kai važiuojant 80 – 130 km/h greičiu ir pradėjus stabdyti, atsiranda vairo vibracija. Sprendimas - nutekinti stabdžių diskus pagelbės tik laikinai, nes paprastai jų metalo struktūra būna pakitusi ir nuvažiavus kelis tūkstančius kilometrų, vairo vibracija stabdant  vis didės.

 

Ratų geometrija (suvedimas)


Tikslus ratų geometrijos sureguliavimas užtikrina stabilų automobilio valdymą, mažesnes kuro sąnaudas ir apsaugo padangas nuo greito susidėvėjimo.

 

Kada reikėtų tikrinti ratų geometriją:

- jei važiuojant tiesiu keliu jaučiate, kad automobilį traukia į kurią nors pusę,

- pastebėjus netolygų padangų dilimą,

- po kai kurių važiuoklės remonto darbų (traukių, svirčių ir kt. keitimo),

- įvažiavus į gilesnę duobę ar šulinį, ko pasekoje buvo aplankstytas ratlankis.

 

Šviesos

Per Techninę apžiūrą šviesų sureguliavimą visada patikrina, taigi belieka tik pasižiūrėti ar visos lemputės šviečia ir neužmiršti, kad jei važiuojate su pilnai pakrauta mašina, tai lempas reikia nuleisti žemyn, nes kitaip akinsite priešais važiuojančius ir būsite patys nesaugūs. Tam reikalui prie šviesų jungiklio yra ratukas, kurį reiktų pastatyti ant 2 ar 3 padalos, priklausomai nuo to kiek Jūsų mašina pakrauta.

 

Ką vertėtų pasiimti savarankiškai keliaujantiems.


Dokumentai


1. Pasas, asmens tapatybės kortelė, Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK), kurią išduoda Teritorinė ligonių kasa. Turėdami ESDK būsite ramūs, kad atsitikus nelaimei, būtinąja medicinos pagalbą ES ir EEE šalyse gausite nemokamai. Kortelės išdavimas labai paprastas: registruojatės internetu, užpildote laukelius ir jau kitą dieną vykstate jos atsiimti į savo TLK. Kortelės išdavimas nieko nekainuoja. Neužmirškite ir vaikų!

Jei norite turėti daugiau garantijų, ne vien tik būtinąjį medicinos pagalbos draudimą, verta kelionės metu apsidrausti papildomai kurioje nors draudimo kompanijoje. Turintiems kreditines korteles, šis draudimas dažniausiai jau būna suteiktas, bet reiktų pasiskaityti, kas parašyta sutartyje.

 

Literatūra


2. Šalių į kurias ruošiatės keliauti kelionių gidą. Labai geri yra leidyklos DK kelionių vadovai. Juose išsamiai pateiktos visos šalies lankytinos vietos su žemėlapiais, maršrutais, nuotraukomis ir istorija. Be abejo visa kita papildoma informacija iš interneto, draugų irgi labai pravers. Taigi belieka tik atsirinkti ką norėtumėte pamatyti ir kad grįžus iš kelionės netektų gailėtis, kad neapžiūrėjote vieno ar kito labai įdomaus objekto, nes tiesiog nežinojote, kad jis toks yra.

 

Elektros instaliacija


3. Pridegėjo kištuko išsišakojimas. Jis ypač reikalingas, jei jūsų automobilio salone yra tik vienas lizdas.

 

4. Elektros kištuko perėjimas. Pasaulyje ir Europoje naudojami skirtingų tipų lizdai (rozetės) ir kištukai. Vertėtų pasidomėti kokie lizdai yra valstybėse į kurias planuojate vykti. Keliaujantiems po Europą ir JK teks nusipirkti dviejų tipų perėjimą, o po pasaulį -  ir kelių tipų. Lietuvoje naudojami CEE 7 tipo (dar vadinami Europinio tipo) lizdai ir kištukai. Tačiau šis standartas turi dar keletą atmainų, pvz CEE 7/4 tipo kištuko plieniniai kaišteliai yra 4,8 mm diametro, o CEE 7/16 tipo –  4,0 mm diametro. Taigi, jei pvz. daugelio Lietuvoje naudojamų mobiliųjų telefonų pakrovėjai yra būtent su CEE 7/16 tipo kištukais, tai prailgintojai ir nešiojamųjų kompiuterių maitinimo laidai – su CEE 7/4 tipo kištukais. Vadinasi didelė tikimybė, kad būdami kokiame užsienio kempinge ar viešbutyje Jūs paprasčiausiai negalėsite pasinaudoti šakotuvu, o lizdų (rozečių) kiekis gali būti labai ribotas – vos viena ar dvi. CEE 7/4 tipo lizdai ir kištukai naudojami šiose valstybėse (pagal Wikipediją):  Albania, Austria, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Chile, Croatia, Denmark, Estonia, Finland, Greece, Hungary, Iceland, Indonesia, Iran, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Republic of Macedonia, Republic of Moldova, the Netherlands, Norway, Pakistan, Portugal, Romania, Russia,  Serbia, Slovenia, South Korea, Spain, Sweden, Turkey, Ukraine, and Uruguay.  Dar keletas populiarių standartų: BS Type G (Britų standartas), CEE 7/5 (Prancūzijos), CEE 7/7 (tik kištukui. Vokietijos ir Prancūzijos), CEE 7/17 (Vokietijos ir Prancūzijos), TYPE K (Danijos), TYPE L (Italijos), TYPE J (Šveicarijos). Rusijos standartas panašus į Europinį Prancūzijos CEE 7/5 , tik su 4,0 mm diametro kaišteliais. Apibendrinant: vykstate į Europą – užteks vieno tipo perėjimo, kurių pilna Senukuose ir kitose specializuotose elektros prekių parduotuvėse, vykstate į JK – perkate TYPE G (su trimis plokščiais strypeliais).

 

5. Šakotuvas (4 – 5 lizdų). Dažniausiai viešbučio kambariuose būna tik po 1 – 2 lizdus, o reiks ir telefonus pasikrauti ir arbatos išsivirti, ir kompiuterį įsijungti.

 

6. Jei ruošiatės nakvoti kempinguose, būtinai pasiimkite bent 15 m prailgintoją + šakotuvą, kitaip liksite be elektros.

 

7. Automobilinis telefono pakrovėjas.

 

8. Fotoaparatų, vaizdo kamerų ir mobiliųjų telefonų pakrovėjai.

 

9. Atsarginės automobilio lemputės ir saugiklių komplektai. Geriausia nuvažiuoti į specializuotą automobilių dalių parduotuvę, kad lemputes parinktų iš katalogo. Turėti atsargines lemputes, kai kuriose šalyse yra privaloma arba tik rekomenduojama.

Šalys, kuriose yra privaloma turėti atsargines automobilio lemputes: Bosnijoje ir Hercegovinoje,Juodkalnijoje, Makedonijoje.

Čekijoje, Ispanijoje bei Portugalijoje yra rekomenduojama turėti atsargines automobilio lemputes.

 

10. Elektrinis virdulys kavai, arbatai ar greit paruošiamai sriubai.

 

11. Drabužių lygintuvas, užtenka ir mažo, kelioninio.

 

Įrankiai

 

12. Porą vidutinio dydžio atsuktuvų (kryžminį ir paprastą), gali tekti, kad ir pvz. automobilio lemputes pasikeisti. Bet geriau atsuktuvas su keičiamais antgaliais, nes ten bus visų tipų antgaliai.

 

13. Jei planuojate nakvoti kempinguose palapinėse, tai būtinai pasiimkite vidutinio dydžio plaktuką. Kai kur gruntas yra toks kietas, kad be plaktuko neįkalsite kuuoliukų ir nepastatysite palapinės. Akmenų įkalimui irgi galite nerasti.

 

14. Stalo įrankiai: virtuvinis peilis, kelioninis sulankstomas peiliukas (kad būtų galima atidaryti konservus ar ištraukti vyno butelio kamštį.

 

15. Vienkartiniai indai: lėkštės, šakutės, šaukšteliai ir t.t. Nereiks sukti galvos kur išsiplauti ir gaišti laiko.

 

16. Polietilininiai maišeliai šiukšlėms, panaudotiems vienkartiniams indams. 10-čiai dienų kelionės jų reiktų turėti kokį 20 – 30. Elkimės tvarkingai.

 

17. Drėgnos servetėlės rankoms. Na jas ir taip pravartu turėti kiekvienoje mašinoje.

 

Vaistai

 


Svarbu keliaujantiems žiemą!

Jei keliaujate žiemą reikėtų pasidomėti kaip turėtų būti aprupintas jūsų automobilis. Pavyzdžiui Lietuvoje pamėgtos dygliuotos žieminės padangos yra draudžiamios kai kuriose šalyse. Taip pat kai važiuojant kai kuriose šalyse gali būti privalomos ratu grandinės. Plačiau apie tai yra skiltyje "Naudinga informacija".

www.sistemika.lt inoxa.lt